6 pytań do...
Zbigniewa Peryta- sołtysa wsi Turze Rogi
Paulina: Czy pamięta Pan czasy z ostatnich kilkunastu lat? Jak wyglądała wtedy nasza miejscowość? Jakie zmiany w ciągu tych lat dostrzega Pan w naszej wsi?
Pan Peryt: Mieszkam w Turzych Rogach od 1997 roku, jednak z tego, co zauważyłem w ciągu ostatnich kilkunastu lat, nasza miejscowość bardzo się zmieniła. Po zmianie ustroju ludzie zaczęli zwracać uwagę na otaczające ich środowisko. W dużym stopniu dzięki zaangażowaniu i pomysłom młodzieży powstał „ Sołtysi Dołek”, skwerek z turem symbolizującym naszą miejscowość, kompleks sportowy, w którego skład wchodzą: boiska do piłki: nożnej, siatkowej, koszykowej oraz kort tenisowy. Na rozwój wsi mieli także wpływ Dariusz Jezierski, Zenon Kurowski, Andrzej Pulik i Robert Janowski.
Klaudia: Skąd wieś wzięła pieniądze na kompleks sportowy?
Pan Peryt: Fundusze na wybudowę kompleksu sportowego wieś uzyskała dzięki gminie, Unii Europejskiej oraz funduszowi ochrony środowiska.
Karolina: Który z obiektów rekreacyjnych cieszy się największą popularnością?
Pan Peryt: Jak można zauważyć, mieszkańcy wsi najchętniej korzystają z kortu tenisowego. Od niedawna pan Paweł Mućka, uczący wychowania fizycznego w Strzyżewie i Turzych Rogach, prowadzi zajęcia nauki gry w tenisa. Również osoby z pobliskich miejscowości chętnie korzystają z kompleksu sportowego.
Paulina: Czy mieszkańcy chętnie wybierają się na wybory?
Pan Peryt: Myślę, że żyjąc w demokratycznej Polsce mieszkańcy mają większą świadomość, że to od nich zależy kto i jak będzie kierował naszym państwem. Być może właśnie dlatego co roku wzrasta frekwencja ludzi wybierających się na wybory. Wnioskując, mieszkańcy coraz chętniej uczęszczają do lokali wyborczych.
Klaudia: Czy w ciągu 20 lat poziom zanieczyszczeń zmienił się zauważalnie? Z czego to wynika?
Pan Peryt: Na pewno zmienił się na lepsze, lecz nadal w lasach można spotkać dzikie wysypiska śmieci. Mieszkańcy zaczynają dbać o swoje posesje, regularnie je sprzątając . Zmiany te wynikają z tego, iż ludzie coraz częściej korzystają z Internetu i dowiadują się, jakie skutki wywołuje chociażby palenie opon. Duży wpływ na poprawę stanu zanieczyszczeń mają także akcje szkolne m.in. Akcja „Sprzątanie świata”.
Karolina: Co myśli Pan o śmietnikach i ekologicznych szambach? Czy mieszkańcy wsi chętnie wzięli udział w tym projekcie?
Pan Peryt: Cieszy mnie fakt, że w naszej wsi powstanie kanalizacja. Nasza miejscowość jest rekordzistką w gminie, ponieważ na terenie Turzych Rogów zostanie wybudowane ponad 90 przyzagrodowych szamb. Tylko dwie rodziny nie wzięły udziału w projekcie z powodów finansowych. W tym roku powstanie około 40 oczyszczalni. Od stycznia bieżącego roku funkcjonują śmietniki, które co miesiąc opróżniają specjalne służby.
Karolina: Bardzo dziękujemy za udzielenie wywiadu.
Wywiad przeprowadziły:
Klaudia Kurowska
Paulina Suśniak
Karolina Suśniak