WRÓĆ

Wywiad z Panem Zbigniewem Karwowskim

radnym Aleksandrowa

 

1.    Od ilu lat pełni Pan funkcję radnego?

- To już koniec trzeciej kadencji. W tej chwili mija  12 lat, jak jestem radnym Suchocina, Komnatek i Zarzecza Łukowskiego. Mieszkańcy Aleksandrowa obdarzyli mnie zaufaniem. Mam nadzieję, że wywiązuję się ze swoich obowiązków w sposób  zadawalający   moich wyborców.

2.  Jakimi osiągnięciami z ubiegłych kadencji może Pan się pochwalić?

- Na początku pierwszej kadencji stan szkół był całkiem różny, można by powiedzieć niesatysfakcjonujący. Pragnę zauważyć, iż w czasach mojej pierwszej kadencji w Zarzeczu Łukowskim były piece kaflowe. Wydawało mi się, że  problem wychowania młodzieży powinien być priorytetowym i  rzeczywiście  Pani Wójt i Rada Gminy  opracowali taką koncepcję działania oświaty. Na ten cel były skierowane duże środki finansowe. Oprócz szkół na pewno  istniały w Aleksandrowie inne problemy. Miała być zlikwidowana biblioteka publiczna. Byłem zwolennikiem tego,  aby szkoła w Zarzeczu Łukowskim nie została  zamknięta, aktualnie robione jest tam boisko. Droga między Suchocinem a Kownatkami nie została jeszcze zakończona. Wykonano natomiast remont szkoły i zbudowano sale gimnastyczne w Aleksandrowie i w Strzyżewie, wyremontowano świetlicę w Suchocinie.

3. Jakie według Pana są największe potrzeby sołectwa?

- Przydałby się drugi chodnik w Aleksandrowie, bo jest to sprawa bezpieczeństwa. Ruch okrężny byłby niezbędny, dlatego że w pobliżu jest sklep, ośrodek zdrowia i szkoła. Potrzebne są również stanowiska pracy. Ale jedną z ważniejszych spraw jest strefa ekonomiczna, która w przyszłości zagwarantuje wyżej wymienione miejsca pracy.

4. Jak się Panu współpracuje z innymi radnymi?

- Uważam, że na pierwszym miejscu należy wymagać dużo od siebie, starać się być aktywnym w miarę układnym i tolerancyjnym. Sensownie podchodzić do różnych zagadnień i tematów. Uważam, że mam szczęście w życiu, iż trafiłem na porządnych ludzi, z którymi można coś zrobić. Bardzo wysoko oceniam naszą radę, odnoszę takie wrażenie, że wszyscy                           a przynajmniej większość to ludzie kompetentni, odpowiedzialni, znający problemy poszczególnych sołectw.

5. Czy jest coś, co mógłby Pan określić swoim sukcesem?

- W moim przypadku jest to długotrwała praca w  realizacji zadań związanych z Ośrodkiem Zdrowia. Niewątpliwie najważniejszą sprawą w mojej ocenie jest strefa ekonomiczna, a poza tym warto zauważyć konsolidację rodzinną, wyrozumiałość i tolerancję moich synów i kochanej żony.

6. Jak według Pana będzie wyglądał Aleksandrów za kolejne 20 lat?

- Jest to problem, który można przewidzieć, dlatego że wieś Aleksandrów jest miejscowością rolniczą. Myślę, że część gospodarstw zmieni swoje działanie, ponieważ nie egzystuje rolniczo. Wielu ludzi, szczególnie młodzież, szuka pracy poza rolnictwem. Nietrudno przewidzieć, że za 20 lat w Aleksandrowie zastanie co najwyżej pięć gospodarstw specjalistycznych.

7. Co zmieniło się w ciągu ostatnich 20 lat?

- Zmieniło się oblicze miejscowości. Ludzie więcej czasu poświęcają kulturze. Nasza biblioteka jest najlepsza pod względem czytelności, świadczy to o naszych mieszkańcach.

8. Czy nadal chce Pan pełnić funkcję radnego?

- Staram się być człowiekiem odpowiedzialnym. O ile społeczność lokalna oceni, że robię to dobrze,  będę do dyspozycji.

9. Dlaczego zdecydował się Pan kandydować ?

- W młodości pracowałem w wojsku z  młodzieżą, prawie 10 lat. Ze względu na sytuację  rodzinną wróciłem w rodzinne strony i prowadzę gospodarstwo.  Uważam, że w ramach swojej aktywności i kompetencji mogę coś zrobić           dla naszego środowiska.

 

10. Z jakimi  problemami zwracają się do Pana mieszkańcy?

- Tych problemów jest bardzo dużo. Nie ma dnia, aby ktoś nie przyszedł i nie mówił o jakiejś sprawie dotyczącej środowiska lokalnego. W poprzednim roku były problemy z podmokłymi łąkami i polami z powodu intensywnych opadów deszczu. Odśnieżanie, remonty, sprawy związane z Ośrodkiem Zdrowia. Czasami są też problemy osobiste, ludzie przychodzą i mówią o różnych sprawach. Młodzież przychodziła do mnie i prosiła o zakupienie atlasu do ćwiczeń.

11. Czy aktualnie na terenie gminy są prowadzone jakieś inwestycje?

- Będzie budowana droga Biardy - Gręzówka. Jest budowana sala sportowa w Świdrach. Aktualnie buduje się boisko w Aleksandrowie. Będą to korty tenisowe, boiska wielofunkcyjne: do siatkówki, koszykówki, do piłki ręcznej           i  nożnej. Będzie  to ogrodzone. Boisko zostanie pokryte trawą naturalną. W Zarzeczu Łukowskim został przeprowadzony remont szkoły, w tym wymiana okien, termoizolacja, natomiast aktualnie trwa przebudowa boiska. W gminie będzie zorganizowany punkt kulturalno-rekreacyjny. Trwają lokalne remonty w Sięciaszce, Ryżkach oraz rozbudowa szkoły w Zalesiu. Przebudowa drogi  w Krynce, Żdżarach, na Podgaju, w Jadwisinie  i na kolonii Łazy.

 

Wywiad przeprowadziły:

Edyta Pruchniewicz

Paulina Pruchniewicz

Aneta Gryglak

Paulina Jankowska