WRÓĆ


 

Narodowe Czytanie „Quo vadis” – Strzyżew 2016

Zespół Szkół w Strzyżewie oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Łukowie Filia w Strzyżewie  przyłączyli się do ogólnopolskiej akcji pn. „Narodowe Czytanie”, ogłoszonej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Czytana lektura w tym roku to "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza. Została ona wybrana podczas internetowego głosowania spośród pięciu propozycji. Z „Quo vadis” konkurowały utwory: „Chłopi” Władysława St. Reymonta, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, „Popioły” Stefana Żeromskiego oraz „Noce i dnie” Marii Dąbrowskiej.

– To piękna, cudowna powieść o miłości, o upadającym imperium, ale przede wszystkim o sile wiary, która potrafi czasem góry przenosić – mówił w lutym tego roku prezydent Andrzej Duda, ogłaszając wyniki głosowania.

  Akcja Narodowego Czytania została zorganizowana w świetlicy wiejskiej w Strzyżewie.   Na początku spotkania uczniowie przybliżyli zebranym życie i twórczość Sienkiewicza.

Wybrane fragmenty ,,Quo vadis” czytali:

- Proboszcz parafii pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa z Zarzecza Łukowskiego ks. Marian Banasiuk

- Dyrektor Zespołu Szkół w Strzyżewie pan Janusz Kozłowski

- Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Łukowie pani Alicja Śledź

- Bibliotekarka Gminnej Biblioteki Publicznej w Strzyżewie pani  Barbara Siemionek

- Nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół w Strzyżewie

- Mieszkańcy

Dużym zainteresowaniem cieszyła się wystawka twórczości Henryka Sienkiewicza.

 Spotkanie zostało przygotowane przy współpracy nauczycieli pani Renaty Zaremba, pani Barbary Wróbel, pani Janiny Gruza i bibliotekarki pani Barbary Siemionek.