WRÓĆ

WYWIAD Z  PANIĄ  MARZANNĄ  KOZDROŃ

 

- Dzień dobry.

- Dzień dobry.

- Bierzemy udział w Młodzieżowej Akcji Obywatelskiej pt. „ 20 lat wspólnie” ma ona na celu  upamiętnienie 20 rocznicy pierwszych wyborów samorządowych w wolnej Polsce. Chciałabym zadać Pani kilka pytań dotyczących zmian, jakie zaszły w Strzyżewie dzięki działalności Gminy.

- Jakie zmiany w ciągu ostatnich 20 lat dostrzegła Pani w naszej miejscowości?

 

- W ciągu 20 lat wieś zmieniła się bardzo i to na lepsze, a w szczególności w ostatnich 5 latach po wejściu Polski do Unii Europejskiej, która daje możliwości pozyskiwania środków na różne działania. Dzięki temu zmienił się wizerunek miejscowości oraz życie jej mieszkańców.

 

- Jak zmieniła się szkoła? Czy poprawił się jej wygląd i wyposażenie?

 

- Jedną ze zmian, którą da się zauważyć gołym okiem, jest poprawa warunków oświatowych dla dzieci i młodzieży naszej miejscowości. Szkoła została rozbudowana, zmodernizowana, wyposażona w nowoczesne urządzenia edukacyjne.

 

- Czy Pani zdaniem młodzież ma większe możliwości edukacyjne?

 

- Dzięki bazie oświatowej wykwalifikowanej kadrze nauczycielskiej oraz dostępowi do internetu w obecnych czasach młodzież ma dużo większe możliwości edukacyjne niż 20 lat temu. W szkole organizowane są zajęcia pozalekcyjne, które dają możliwości rozwoju zainteresowań.

 

- Czy bezrobocie zwiększyło się czy spadło? Czy powstały nowe zakłady pracy?

 

- W ciągu ostatnich lat powstały nowe zakłady pracy na potrzeby społeczności lokalnej i nie tylko. Jednak mimo tego bezrobocie zwiększyło się. Przybyło osób wykształconych, które mają trudności ze zdobyciem pracy. Taka tendencja utrzymuje się w całym kraju.

 

- Czy powstały nowe drogi? Czy planuje się budowę ścieżek rowerowych?

 

- W ostatnich latach powstało kilka nowych dróg, które znacznie poprawiły warunki życia mieszkańców oraz wygląd samej wsi. W planach inwestycyjnych jest budowa chodnika, który ma zapewnić większe bezpieczeństwo na wsi.

 

- Czy są jakieś osiągnięcia ostatnich 20 lat, z których jest Pani dumna?

 

- Jednym z osiągnięć ostatnich 20 lat jest biblioteka. Służy ona nie tylko do wypożyczania książek, ale odgrywa rolę centrum kultury we wsi. Można tam załatwić wiele spraw oraz skorzystać z internetu. Kolejne osiągnięcie ważne dla miejscowości to rozwiązanie problemu odbioru odpadów oraz przyzagrodowe oczyszczalnie ścieków. Rozwiązania te pozwalają pozytywnie wpłynąć na ochronę środowiska.

 

- Czy jest u nas bezpieczniej niż 20 lat temu? Czy policja dba o porządek?

 

- Bezpieczeństwo w ciągu 20 lat znacznie się poprawiło. Częste kontrole patroli policyjnych sprawiają, że mieszkańcy czuja się bezpieczniej.

- Jak żyło się w naszej miejscowości 20 lat temu, a jak teraz?

 

- Dzisiaj mieszkańcom naszej miejscowości żyje się lepiej, choć dużo szybciej niż 20 lat temu. Postęp i technika sprawiły, że nie pracuje się już tak często, ale czasu na wszystko jest mniej.

 

- Jak zdaniem Pani wygląda współpraca mieszkańców na rzecz swojej miejscowości?

 

- Obserwując ostatnie lata widać zaangażowanie części mieszkańców na rzecz swojej wsi. Z każdym rokiem świadomość jest większa i wspólne działanie poprawia wygląd miejscowości oraz stosunki międzyludzkie.    

 

                                                                                                       Wywiad przeprowadziły:

                                                                                                              Anna Kozdroń

                                                                                                           Natalia Wilczyńska