WRÓĆ

Wywiad z Panią Katarzyną Jankowską

 

Dzień dobry. Czy możemy porozmawiać o naszej miejscowości i o zmianach, jakie w niej nastąpiły w ciągu ostatnich 20 lat?

Słucham, co chciałybyście wiedzieć?

 

Czy bierze Pani udział w wyborach samorządowych?

Raz kandydowałam,  kiedy zostałam sołtysem 2 kwietnia 2007r. W tej chwili głosuję we wszystkich wyborach samorządowych. 20 czerwca będziemy mieli wybory prezydenckie, w których także oddam głos.

 

Jak ocenia Pani działalność władz gminy?

Myślę, że pozytywnie. Pani wójt Kazimiera Goławska pełni ten urząd odkąd powstała gmina i bardzo dobrze sobie radzi na tym stanowisku. Jej zastępcą jest Pan Wiktor Osik, który pomaga w wielu sprawach. Często przyjeżdżają do Zarzecza na zebrania. Niestety, już niedługo, na jesieni tego roku, odbędą się wybory samorządowe,  w których zmieni się wójt i myślę, że będzie sporo modyfikacji z tym związanych.

 

Jakie zmiany w ciągu ostatnich 20 lat zauważa Pani w naszej wsi?

Na pewno nasza wieś jest piękniejsza. Wiele prac wykonano przy szkole. Został wybudowany nowy kościół. W zasadzie na terenie parafialnym są dwie świątynie, plebania, szkoła i świetlica. Nasza wieś wiele zyskuje na tym, że jest położona nad rzeką. Drogi są utwardzone. W zeszłym roku została wykonana termoizolacja budynku szkoły, a w tej chwili trwają prace nad boiskiem związane z odwodnieniem terenu. Jest malowane boczne pomieszczenie w świetlicy, w którym znajduje się stół do tenisa. Odnowiono łazienki oraz zorganizowano kurs dekorowania potraw.

 

Do czego przyczyniły się władze gminy?

Przyczyniły się do upiększenia naszej wsi oraz do większości zmian,  które tu zaszły. W tym roku planowana jest wielka impreza w Zarzeczu. Będą to dożynki gminno-parafialne organizowane przez GOK, gminę oraz wspólnotę kościoła.

 

Jak zmieniła się szkoła? Czy poprawił się jej wygląd i wyposażenie? Czy Pani zdaniem młodzież ma większe możliwości edukacyjne niż 20 lat temu?

Na pewno sporo większe możliwości edukacyjne, głownie poprzez dostęp do Internetu. W tej chwili w szkole jest sporo komputerów. Być może placówka ta jest skromna, ale w tej chwili jest ocieplona, wykonano termoizolację, trwają prace na boisku, wymieniono okna oraz uporządkowany został jej teren. Muszę dodać, że jej obszar uporządkowany został w czynie społecznym. Pracowało 8 mężczyzn i 3 młodzieńców z Zarzecza. Ludzie naprawdę zaangażowali się w to wszystko.

 

Czy przekaz informacji między sołtysem, a obywatelami jest szybszy i łatwiejszy? Czy decyzje urzędowe są konsultowane z obywatelami?

Większość decyzji tak. Organizowane są zebrania z sołtysami, którzy wyrażają swoje opinie. Wiadomo, że  wcześniej konsultują to z obywatelami. Jeśli chodzi o transfer danych to przekazywane są tak zwane „karteczki” lub są one rozwieszane na terenie wsi. Ludzie mogą z łatwością zapoznać się z informacjami. Jest też możliwość spotkania się z sołtysem w celu uzyskania jakichś szczegółów.

 

Czy urzędnicy wykorzystują Internet do załatwiania spraw urzędowych?

Przede wszystkim Internet jest wykorzystywany jako źródło informacji oraz ogłoszeń. Wchodząc na stronę gminy,  można zapoznać się z nimi, jak również z wiadomościami audio nagrywanymi przez urzędników. Być może pracownicy gminy wykorzystują Internet do porozumiewania się ze sobą i wszelkiego rodzaju konsultacji, ale dla mieszkańców jest on głównie źródłem ogłoszeń.

 

Czy bezrobocie zwiększyło się czy spadło?

Trudno stwierdzić. Jednak zauważalna jest zmiana w sposobie zarabiania. Coraz więcej osób dojeżdża do pobliskich zakładów pracy,  takich jak Zakład Mięsny „Wierzejki”. Teraz wielu ludzi utrzymuje się z dużego gospodarstwa ukierunkowanego na określony typ produkcji na przykład bydło mleczne lub trzodę chlewną. Znikomymi przypadkami są małe zagrody.

 

Jak zmieniła się estetyka naszej miejscowości?

Jak już mówiłam zostały utwardzone drogi dojazdowe. Posesje są zadbane i ukwiecone. Jest czysto i panuje ład. Teren wokół świetlicy był wielokrotnie porządkowany. Został odmalowany przystanek autobusowy, a w ramach funduszu sołeckiego rozpoczęto budowę dwóch skwerków przy wjeździe od strony Olszewnicy i Łukowa.

 

Czy powstały nowe drogi?

Za czasów mojej kadencji żadne nowe drogi nie powstały. Natomiast corocznie na wiosnę wyrównywane są drogi dojazdowe do pól. Nie udało nam się, niestety, połączyć odcinka od cmentarza w Zarzeczu do Olszewnicy.

 

Z których osiągnięć naszych władz jest Pani dumna?

Z wielu. Między innymi z budowy oczyszczalni ścieków,  jak również z funduszu sołeckiego. Dużym osiągnięciem jest także budowa boiska oraz odnowienie świetlicy. Przed sklepem została ułożona kostka brukowa. Być może są to niewielkie zmiany, ale bez pomocy władz gminy nie udałoby się nam tego dokonać.

Czy zmieniła się jakość życia? Jest wyższa czy niższa niż 20 lat temu?

Wyższa. Wystarczy spojrzeć na to, jak ludzie żyją. Zwiększyła się liczba pojazdów w naszej wsi, takich jak samochody, traktory bądź skutery. Związane jest to                         z większymi dochodami. Po wejściu do Unii Europejskiej rolnicy dostają również dopłaty.

Czy zmieniła się jakość środowiska naturalnego?

Mówiąc o środowisku naturalnym należy wspomnieć o systemie śmieciowym działającym od 1 stycznia 2010r. Polega on na tym,  że każdy właściciel posesji podpisuje umowę na wywóz śmieci i odpadów komunalnych. W naszej wsi tylko niewielki procent mieszkańców tę umowę podpisał. Zaledwie 55%. Niestety,  jadąc w stronę lasu lub na jakieś ubocze można zauważyć wiele śmieci.

 

Wywiad przeprowadziły: Agnieszka Goławska, Halina Jóźwik, Sylwia Izdebska