WRÓĆ

 

Od października 2015r. Zespół Szkół w Strzyżewie przystąpił do realizacji zadań z zakresu edukacji ekologicznej „Ekoaktywni” w ramach przedsięwzięcia   „Edukacja ekologiczna w placówkach Gminy Łuków”, współfinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie.

Działania z zakresu ekologii i ochrony środowiska realizowane będą do grudnia 2015r. Mają na celu uwrażliwienie na piękno przyrody, kształtowanie postaw proekologicznych, rozwijanie swojej osobowości poprzez uczestnictwo w działaniach proekologicznych, budzenie zainteresowań przyrodniczych i ekologicznych.

Program przeznaczony jest dla uczniów klas I – IV szkoły podstawowej w Strzyżewie i Turzych Rogach.

Koordynatorem programu jest p. Beata Zarzycka.

Informacje, zdjęcia i filmiki z realizacji poszczególnych zadań będą umieszczane na stronie internetowej w niniejszej zakładce.


Wyjazd edukacyjny do Bałtowa - Krainy Dinozaurów

 

9 października 2015r. uczniowie klas I – IV Szkoły Podstawowej w Strzyżewie oraz klas I – III Podstawowej Szkoły Filialnej w Turzych Rogach wraz z wychowawcami w ramach realizacji przedsięwzięcia „Edukacja ekologiczna w placówkach Gminy Łuków” uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej do Bałtowa. Głównym celem wyjazdu było poznanie historii dinozaurów oraz obejrzenie postaci tych prehistorycznych zwierząt w naturalnych rozmiarach, kształtowanie postaw proekologicznych, rozwijanie świadomości i odpowiedzialności za swoje bezpieczeństwo w kontaktach ze zwierzętami i roślinami. W programie wycieczki dzieci zwiedzały „Jura Park”, w którym największą atrakcją były rekonstrukcje dinozaurów i innych wymarłych grup zwierząt, Oceanarium – podwodny świat życia ogromnych gadów w ich

naturalnej wielkości, podróżując amerykańskim schoolbusem Zwierzyniec Bałtowski - podziwiały dziką  zwierzynę w naturalnym środowisku, niemal na wyciągnięcie ręki: stada jeleni i muflonów, bydło szkockie, wielbłądy, strusie, daniele, lamy, owce, alpaki oraz wiele innych fascynujących zwierząt. Spacerując wśród  wybiegów Dolnego Zwierzyńca poznały barwny  świat  ptaków i małych ssaków. Podziwiały  kolorowe  papugi, żurawie koroniaste oraz rzadko spotykane gatunki gęsi, kaczek, bażantów i gołębi, Muzeum Jurajskie, a w nim oglądały skamieniałe szczątki organizmów, które w czasie panowania dinozaurów zasiedlały środowisko wodne. Brały również aktywny udział w warsztatach plastyczno – paleontologicznych, podczas których poznały podstawowe pojęcia i zagadnienia dotyczące życia dinozaurów i pracy paleontologa.

Dużą atrakcją dla dzieci były zabawy na różnych urządzeniach w Parku Rozrywki, a także obejrzenie filmu o dinozaurach w Kinie Emocji 5D. Największym powodzeniem cieszyła się kolejka, Euro-bungy i karuzela łańcuchowa.

Po zabawach w Parku Rozrywki dzieciaki z wielką ochotą zasiadły  do spożycia kiełbasek z grilla.

Urozmaicony i ciekawy pobyt w Bałtowie pozostawił wiele niezapomnianych wrażeń.

Miłym wspomnieniem są wykonane zdjęcia. Zapraszam do ich obejrzenia.

Zapraszam również do obejrzenia nagranych filmików.

Organizatorem wyjazdu była p. Beata Zarzycka, 
opiekunami zaś p. Ewa Jurek, p. Beata Litwin, p. Małgorzata Wereszczyńska, p. Urszula Bojar i p. Magdalena Wysokińska - rodzic.

Wyjazd do Bałtowa współfinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie.

 Obejrzyj filmiki i zdjęcia:

https://youtu.be/kiLfaGWhoJc               https://youtu.be/Vae-JbB4xb0                    https://youtu.be/OZslSM9IKzg            https://youtu.be/FJjYWxw9MS4


https://youtu.be/fSCPlkndgV8              https://youtu.be/nelwfid8yAk                       https://youtu.be/gNpLZvfoqk4              https://youtu.be/e6IPSCMIh3I


https://youtu.be/wa1BqeI8hP              https://youtu.be/K2UCGSD-ALc

 

 

Opracowanie, zdjęcia i filmiki:

Beata Zarzycka

 


Śniadanie – najważniejszy posiłek

Śniadanie daje moc to program promujący zasady zdrowego odżywiania i zwiększający świadomość na temat roli pierwszego posiłku w diecie dziecka. Nasza placówka bierze udział w realizacji tego projektu. W związku z tym 6 listopada 2015r. obchodziliśmy Dzień Zdrowego Śniadania. Uczniowie klas I - III wraz z wychowawczyniami, opiekunem świetlicy i rodzicami przygotowywali pyszne i zdrowe śniadanie. Omawiali także, w jaki sposób taki posiłek powinien być skomponowany, a także zalety jakie płyną ze zdrowego odżywiania. Na zakończenie wszyscy uczniowie oraz rodzice otrzymali ulotki zawierające zasady prawidłowego odżywiania. Ulotki zostały przygotowane dzięki wsparciu finansowemu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie. 

Zapraszam do obejrzenia zdjęć i filmiku.

Opracowanie: Beata Zarzycka


 

Dzień Ziemi 2016

 

W ramach ogólnopolskiej akcji „Dzień Ziemi” uczniowie biorący udział w przedsięwzięciu Edukacja ekologiczna w placówkach Gminy Łuków”, zadanie szkoły – „Jestem Eco”, współfinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie opracowali i wykonali gazetkę promującą tegoroczne hasło akcji: „Palący Temat – Niska Emisja”

Obchody Dnia Ziemi uczciliśmy również organizując konkurs na „Eco komiks”, w którym uczniowie poruszyli takie zagadnienia jak selektywna zbiórka śmieci, zanieczyszczenie powietrza w Polsce oraz jakie działalna należy podjąć aby ograniczyć niską emisję oraz emisję CO2.

         Konkurs rozstrzygnięto 22  kwietnia. Zwycięzcami konkursu zostali uczniowie:

Magdalena Mitura z klasy VI, Karolina Stachal z klasy I gimnazjum i Maciej Mitura z klasy VI.

Opiekunami przedsięwzięcia są: p. Agnieszka Rzymowska, p. Renata Pycka.

 


http://www.strzyzew.gminalukow.pl/WFOSIG1.jpg

W marcu 2016 r. Zespół Szkół w Strzyżewie przystąpił do realizacji przedsięwzięcia „Edukacja ekologiczna w placówkach Gminy Łuków”, zadanie szkoły – „Jestem Eco”, współfinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie.

Działania z zakresu ekologii i ochrony środowiska realizować będziemy od marca do czerwca 2016 r.

Dzięki realizacji zadań skorzystają przede wszystkim uczniowie Zespołu Szkół w Strzyżewie, którzy poznają walory przyrodnicze odwiedzanych miejsc w Polsce. Będą mogli doskonalić swoje umiejętności obserwacji, fotografowania, pracy z komputerem. Udział w konkursach, warsztatach zwiększy ich wiedzę na temat przyrody, jej zagrożeń oraz form ochrony.

W ramach przedsięwzięcia będą realizowane następujące zadania:

1.      Obchody „Dnia Ziemi’’,

2.      Konkurs - Zbiórka  zużytych baterii ,

3.      Szkolny konkurs fotograficzno- malarski „Przyroda Gór Stołowych”,

4.      Warsztaty ekologiczne w Parku Narodowym Gór Stołowych.

Opiekunami przedsięwzięcia są: p. Agnieszka Rzymowska i p. Renata Pycka.


WARSZTATY EKOLOGICZNE

PARKU NARODOWYM GÓR STOŁOWYCH

 

W dniach 07-10.06.2016 roku 18 uczniów naszej szkoły uczestniczyło w warsztatach ekologicznych w Parku Narodowym Gór Stołowych. Celem wyjazdu było: kształtowanie wrażliwości na piękno przyrody, pogłębianie wiadomości na temat PNGS, poznanie wartości przyrodniczych i kulturowych ziemi kłodzkiej. Podczas 4  – dniowego pobytu uczniowie:

1.      Podziwiali największe miasto uzdrowiskowe u podnóża Gór Stołowych, w którym występują zróżnicowane pod względem chemicznym wody, leczy się nimi choroby układu krążenia, przemiany materii i nerwic

2.      Obejrzeli architekturę takich miast jak: Duszniki Zdrój, Polanica Zdrój, Wambierzyce, Międzygórze położonych wśród niezwykle malowniczych lesistych wzgórz; Złoty Stok w którym zwiedzili Podziemne Muzeum Górnictwa, gdzie wydobywano złoto na przestrzeni 1000 lat. Zwiedzali podziemne korytarze płynąc łodzią, jadąc podziemnym tramwajem i spacerując pieszo.

3.      Obejrzeli film edukacyjny w Ekocentrum PNGS ukazujący bogactwo przyrody ożywionej i nieożywionej parku wraz z jej zagrożeniami; wysłuchali prelekcji przewodnika na temat roślin i zwierząt, jakie można zobaczyć w parku. Dowiedzieli się, że park został utworzony przede wszystkim po to, aby chronić walory przyrody nieożywionej. Obejrzeli wystawę w Muzeum Żaby.

4.      Przemierzali pieszo ścieżki Parku Narodowego Gór Stołowych: pokonywali skalne labirynty na jednym ze szlaków Gór Stołowych – Błędne Skały do którego prowadziła Droga Stu Zakrętów. Podziwiali najwyższy szczyt  Gór Stołowych – Szczeliniec Wielki – najwyższa w Europie Góra zbudowana z niesfałdowanego piaskowca. Ma postać wydłużonego stoliwa z licznymi formami skalnymi min. Wielbłąd, Kwoka, Głowa Murzyna, Słoń.

5.      Podziwiali przepiękne krajobrazy wędrując masywem Śnieżnika, docierając do Sanktuarium Matki Bożej na Iglicznej. Mogli też podziwiać przepiękny wodospad Wilczki.

 

Uzyskane dofinansowanie pozwoliło znacznie obniżyć wysoki koszt wyjazdu i tym samym umożliwiło uczniom udział w tych zajęciach. Opłacono część kwoty za transport młodzieży, zajęcia edukacyjne prowadzone przez przewodnika, bilety wstępu do PNGS natomiast koszt noclegu i wyżywienia pokryli sami uczestnicy.

 


KONKURS -  ZBIÓRKA ZUŻYTYCH BATERII

Uczniowie Zespołu Szkół w Strzyżewie wzięli udział w szkolnym konkursie „Zbiórka zużytych baterii”. Konkurs trwał od kwietnia do czerwca 2016 roku. Celem konkursu było rozpropagowanie wśród uczniów wiedzy o konieczności prowadzenia selektywnej zbiorki elektroodpadów, kształtowanie postaw proekologicznych i wzbudzenie potrzeby ochrony środowiska, w którym żyjemy. Zadaniem uczniów było zebranie jak największej ilości zużytych baterii i akumulatorków.

W czerwcu 2016 r. dokonano rozstrzygnięcia i podsumowania tego konkursu. Nagrody otrzymały następujące osoby:

1. Natalia Cielemecka -  zebrała 200 sztuk baterii

2. Michał Bajura – zebrał 152 sztuk baterii

3. Emil Siemionek – zebrał 139 sztuk

4. Paulina Juszczyńska - zebrała 105 sztuk

5. Natalia Domańska  – zebrała 105 sztuki

Uczniowie zostali nagrodzeni upominkami w postaci pendrive zakupionych 
z funduszy pozyskanych  WFOŚiGW w Lublinie.

Zużyte baterie zbierane były  do specjalnych pojemników i przekazane do Organizacji Odzysku REBA. Zebraliśmy 60 kg takich elektrośmieci i przystąpiliśmy do ogólnopolskiej akcji ,,Edukujemy – Pomagamy”.

 


SZKOLNY KONKURS FOTOGRAFICZNO - MALARSKI

„PRZYRODA  GÓR STOŁOWYCH”

W czerwcu 2016 r. uczestnicy warsztatów ekologicznych w PNGS wzięli udział w szkolnym konkursie fotograficzno-malarskim: „Przyroda Gór Stołowych”. Jego celem było kształtowanie wśród uczniów wrażliwości na piękno przyrody PNGS, rozbudzenie szacunku do przyrody, kształtowanie proekologicznych postaw uczniów, uzmysłowienie im konieczności ochrony przyrody, jak również kreowanie wrażliwości artystycznej i aktywne spędzenie czasu na łonie natury. Każdy uczestnik mógł dostarczyć do organizatorów 5 prac fotograficznych lub jedną pracę malarską wykonaną płaską, dowolną techniką.

20 czerwca jury w składzie: p. Renata Pycka, Agnieszka Rzymowska i Renata Zaremba dokonało jego rozstrzygnięcia.  Spośród 50 prac (w tym 10 prac plastycznych wykonanych techniką rysunku, kolażu, malarstwa), które wpłynęły do organizatorów, wyłoniono zwycięzców:

1.     I miejsce – Jakub Kozłowski

2.     II miejsce – Patrycja Grochowska

3.     III miejsce –Julia Jezierska

4. IV miejsce – Agnieszka Wróbel

Przyznano również dwa wyróżnienia:

1.     Julia Bartkowiak

2.     Amelia Borkowska

Zwycięzcy zostali nagrodzeni zegarkami  zaś wyróżnieni kalkulatorem i pendrivem.

              Za uzyskane dofinansowanie zakupiono nagrody rzeczowe dla uczniów,  materiały plastyczne

 i papiernicze, które posłużyły uczniom do wykonania prac plastycznych oraz opłacono koszt wywołania zdjęć.

 

Oto nagrodzone zdjęcia: