WRÓĆ


Zajęcia terenowe w rezerwacie leśnym „Jata”

 

Jednym ze skarbów natury w naszym regionie jest rezerwat jodłowy Jata – fragment prastarej niegdyś puszczy, która królowała na naszych terenach. Stanowi rzadką i cenną perłę w przyrodzie Podlasia i Polski, gdyż od wielu lat nie gospodaruje tam człowiek, lecz przyroda, którą  podglądamy i staramy się naśladować”.

Leśniczy Leśnictwa Jata Grzegorz Uss,

 

11 października uczniowie klasy VI i II a gimnazjum wraz z wychowawcami mieli okazję zobaczyć malutki fragment tego cennego przyrodniczo obszaru, uczestnicząc w zajęciach edukacyjnych w rezerwacie leśnym Jata.  Warsztaty prowadziła pani leśnik Ewelina Głaz.

Uczestnicy zajęć przemierzyli fragment ścieżki przyrodniczej, liczącej około 4,5 km, na której rozmieszczono 16 tablic edukacyjnych, których tematyka w sposób prosty pozwala zrozumieć podstawowe pojęcia z zakresu gospodarki leśnej oraz zapoznać się z niektórymi procesami zachodzącymi w lesie. Uczniowie dowiedzieli się, że największym bogactwem „Jaty” są przepiękne fragmenty wielogatunkowych lasów tworzonych przez 14 gatunków drzew. Zachwycają przede wszystkim stare i olbrzymie okazy jodeł, świerków, sosen, dębów, lip i jesionów. Rezerwat ten wchodzi w skład Łukowskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu.

Po zajęciach pani leśnik zaprosiła nas na ognisko w obiekcie edukacyjnym „Ostoja”.

 

Opracowanie: Renata Pycka, Agnieszka Rzymowska